ualin.com
Додати статтю | Реєстрація


Інтернет
Автомобілі та мотоцикли
Бізнес
Будівництво, ремонт
Дім та родина
Діти
Захоплення, хобі
    Більярд
    Виноробство, виготовлення спирту
    Кімнатні рослини
    Музика, вибір інструменту
    Рибальство
    Сад і город
    Танці
    Фото, відео
Комп'ютери та ПЗ
Красота, імідж, косметика
Медицина та здоров'я
Мода, стиль
Приготування їжи
Психологія та тренінги
Реклама та PR
Релігія, непізнане, окультизм
Реферати, курсові, лабораторні, методички
Собаки, кішки, рибки, птахи
Суспільство та політика
Товари та послуги
Туризм, подорожі
Фітнес, схуднення, дієти
Чоловік та жінка
В’ялі м’язи рук. 6 ефективних вправ для кожної дівчини  
СТОЛБНЯК  
Преимущества шкафов купе  
Пірсинг  
Як жінкам попередити цистит  
Должностная инструкция охранника  
Різдвяні тури куди їдемо  
10 рецептів з використанням соковичавниці  
Купити дитяче автокрісло - значить уберегти найдорожчого пасажира  
Копірайтінг  
Безкоштовне розміщення статей: психологія, тренінги, авто, красота, мода, родина - ualin.com
практика   Вона   одежда   трахеїт   Яндекс   голова   англ   перед   засіб,   ДВС-синдром   плода   Сказ   выгодные   весілля   реєстр  
Зберегти сторінку Зробити стартовою Відправити другу
 укр
 рус
Гітарні ефекти: хорус, фленджер, фазер, леслі, тремоло
Гітарні ефекти: хорус, фленджер, фазер, леслі, тремоло
Гітарні ефекти: хорус, фленджер, фазер, леслі, тремоло    Гітарні ефекти: хорус, фленджер, фазер, леслі, тремоло
   

Модулюючи ефекти, можна назвати самими «ефектними», тому що саме їхнє використання перетворить звучання гітари в зовсім інший, булькаючий або нявкаючий звук. Ефектами цього типу є хорус (chorus), фленджер (flanger), зрушення фази (phase shifter), обертовий динамік (rotating speaker), тремоло (tremolo) і вибрато (vibrato).

Тремоло

Цей ефект знайом нам ще з перегляду серіалу про Джеймса Бонда, де він використовувався в основній музичній темі. Тремоло (tremolo), або трель, - це періодична зміна амплітуди сигналу. Інакше кажучи, швидка й рівномірна зміна гучності. Звучання цього ефекту нагадує звучання голосу, якщо поспівати перед працюючим вентилятором. Деякі музиканти, але що ще більш смутно, і деякі імениті розроблювачі підсилювачів плутають поняття «тремоло» з «вибрато (vibrato)», принцип роботи якого полягає в рівномірній зміні висоти ноти, а не її гучності. Вперше ефект тремоло був реалізований у перших лампових підсилювачах, але в наш час він представлений широким діапазоном гітарних ефектів як в індивідуальному виконанні, так і в рековому.

Гітарна педаль тремоло Marshall VT-1 Vibratrem

На звучання ефекту тремоло впливають два основні параметри: глибина й частота.

Глибина (depth). Цей параметр визначає інтенсивність зміни гучності.

Частота (rate) визначає швидкість коливань гучності.

Такі, модулюючи ефекти як хорус (chorus), фленджер (flanger) динамік, що обертається (rotating speaker), зрушення висоти (pitch shifter), дільник октави (octave divider) і зрушення фази (phase shifter) відіграють головні ролі у формуванні звучання сучасної гітари. І хоча кожний з них має унікальний, властивим тільки йому тембр і характеристики, усі вони побудовані на одному принципі роботи – модуляції ( тобто зміні) тону гітари під час гри. Керування більшістю з них проводиться за допомогою трьох основних параметрів.

Глибина (depth). Управляє інтенсивністю ефекту: чим вище глибина, тим більше помітним стає використання ефекту.

Частота (rate) або час (time) відповідає за швидкість зміни звучання. Маючи низьке значення частоти, ефект може звучати статично, а при високих значеннях звучання ефекту стає більш драматичним, наближається до вібрато.

Форма (shape). Цей параметр управляє формою хвилі, яку робить ефект для зміни сигналу в часі. Синусоїдальні хвилі генерують згладжене звучання, а трикутні – більш різке.

На приладовому щиті можна розмістити кілька модуляційних ефектів, але щоб одержати гарне звучання, краще використовувати їх по окремості

Хорус

Ефект хоруса (chorus) дозволяє зі звучання одного інструмента одержати відразу звучання декількох. Принципом роботи цього ефекту є невелика затримка сигналу (звичайно на 10-30 мілісекунд (мс)). При змішанні основного каналу із затриманим виходить ефект, схожий з одночасним звучанням двох інструментів. Існує обладнання, яке злегка зрушує висоту звучання, тим самим дозволяючи ефекту хоруса виявитися ще більш яскраво. Використовуючи обладнання типу Boss CH-1, можна перетворити гітарний моносигнал у стерео шляхом з'єднання кожного з виходів девайса із входами різних підсилювачів

Гітарна педаль хорус Boss CH-1

Цей ефект є часто застосовуваним, тому його можна почути у величезній кількості творів. Багато музикантів домагається відмінного звучання завдяки використанню педалі хоруса.

Фленджер

Вперше ефект фленджер (flanger) з'явився наприкінці 60-х років у результаті експериментів інженерів звукозаписи із двома стрічками, на яких був той самий музичний матеріал і які відтворювалися синхронно. В одному з таких експериментів інженер натискав на диск бобіни (по-англійському - flange) одного із двох бобінних магнітофонів, на яких відтворювався запис, то приводило до вповільнення обертання бобіни. У результаті порушувалася синхронізація відтворення. Коли інженер відпускав бобіну, запис, який пригальмували, починал «доганяти» другий запис. Невелика затримка у звучанні першого запису стосовно другого призвело до виникнення явища, яке одержало назву гребенчатої фільтрації (comb filtering). У міру переміщення гребенчатого фільтру по спектру частот звучання здобувало «, охаючого» і «, зітхаючого» звучання.

Гітарна педаль фленджер Ibanez AF-2

Тому що будь-який приладовий щит, прикріпи до нього пару бобунних магнітофонів, стане непід'ємним, розроблювачі ефектів створили електронні обладнання, які стали називатися фленджерами. Робота цих ефектів заснована на затримці й осциляторі, а щоб підсилити ефект, частину затриманого сигналу змішується з вихідним сигналом. Крім основних параметрів, таких як глибина й частота, більшість фленджеров дозволяють робити контроль фидбека (feedback)- частини сигналу, яка "вертається" на вхід. Крім цього, багато фленджери дозволяють керувати резонансом (resonance), який використовується для посилення ефекту фільтрації.

Фленджери можуть створювати звучання, схоже на те, яке виходить при використанні ефектів хоруса. Щоб добитися такого звучання, потрібно встановити низькі значення частоти й глибини, значення затримки – середнє. Але це далеко не все, на що здатний фленджер: при бажанні він може продуцировати "металевий" ефект із короткою затримкою або навіть шуми, схожі на ревіння реактивного літака, що злітає.

Зрушення фази (фейзер)

В основі роботи ефекту зрушення фази (phase shifter), або просто фейзера (phaser), приміром, такого як обладнання Boss PH-3 лежить застосування осцилятора до еквалайзеру з наступним змішанням відфільтрованого сигналу з вихідним. При переміщенні фільтра нагору й униз по тональному спектру деякі частоти починають по фазі пригнічувати одна іншу.

Гітарна педаль фейзер Dunlop MXR Phase 90

Цей ефект має подібність із фленджером, а при певних настроюваннях звучання може вийти практично однаковим, але все-таки звичайно створене фейзерами звучання є більш яскравим і приємним. Щонайкраще цей ефект підходить для фанка й ритм-енд-блюзу, а так само їх можна сміливо використовувати в рок-композиціях у якості альтернативи ефектам хоруса й фленджера.

Обертові динаміки (Леслі)

Обертовий динамік (rotating speaker), або Леслі (Leslie),названий так від імені компанії, що створила моделі, що стали класичними, на зорі своєї появи використовувалися тільки для електрооргана, але незабаром почав широко використовуватися й серед гітаристів. Через обертання динаміка звук хвилями розходиться по приміщенню, що досить ускладнює загальну картину багаторазовим відбиттям хвиль, затримками й накладенням фаз.

Ефект має відмінне звучання, але воно занадто гулко й делікатно. Тому однієї із причин створення перших ефектів хоруса й педалей свінгу фази була емуляція тону Леслі. І хоча ці спроби не мали успіху, вони не залишилися без наслідків, тому що був відкритий шлях до вдосконалювання нових ефектів.

Гітарна педаль: ефект Леслі

Як тільки сучасні цифрові процесори змогли створити щось подібне до емуляції невловимого звучання Леслі. Вибираючи таке обладнання, переконаєтеся в тому, що ця модель емулює обертання звуку й на низкій, і на високій швидкості, як це могли робити оригінальні Леслі. Крім цього нормальна емуляція вимагає наявності в обладнанні кроссовера (crossover), який ділить гітарний сигнал на канали високих і низьких частот з роздільною обробкою кожного каналу. Звучання оригінальних Леслі саме так й відрізнялося комбінацією потужних ударів "низів" із тремтячими високими частотами.

Соло Ерика Клептона в композиції Beatles While My Guitar Gently Weeps можна назвати класичним прикладом звучання гітари з використанням ефекту Леслі.

Зрушення висоти й дільник октави

Назва ефекту зрушення висоти (pitch shifter) говорить саме за себе: це обладнання змінює висоту вхідного сигналу. Після цього відбувається змішування зміненого сигналу з вихідним, яке дає можливості одержати нове, гармонічне звучання, насиченість якого визначається кількістю голосів (voice), реалізованих в ефекті. Одноголосі ефекти зрушення висоти додають до вихідного сигналу тільки один додатковий сигнал, двоголосні - два сигнали і т. д.

Ефект зрушення висоти характеризується двома основними параметрами: висотою й балансом.

Висота (pitch) визначає те, на яку висоту буде зміщений вихідний сигнал. Деякі обладнання мають два регулятори висоти. Один з них використовується для завдання більших інтервалів, які звичайно виміряються півтонами, у той час як інший використовується для тонкого настроювання малих інтервалів, вимірюваних у сотих частках півтону. Використовуючи малі значення висоти зрушення, можна одержати звучання, схоже зі звучанням хоруса, у той час як більші значення дозволяють одержати ефект багатоголосої гармонії й звучання в октаву.

Баланс (mix). Цим параметром визначається ступінь накладення вихідного й зміщеного сигналів.

В ефектах зрушення висоти використовується досить великий діапазон різноманітних рішень. У найпростішому обладнанні висота змінюється на заздалегідь заданий статичний інтервал. Діє це приблизно так: припустимо, що зрушення висоти встановлене на чотири півтони, або більшу терцію в музичній термінології, це значить, що кожна нота буде супроводжуватися звучанням ноти, що перебуває на чотири півтони вище. Ефект є досить цікавим, але має свої обмеження, адже якщо виконавець буде грати мажорну гаму, деякі додаткові ноти своїм звучанням будуть створювати дисгармонію зі звучанням гами.

Інтелектуальні ефекти зрушення висоти іноді називають гармонізаторами, хоча така назва є не зовсім правильною – ця назва є зареєстрованої торговельною назвою компанії Eventide. Вони дають можливість задавати тональність і лад, а в той час як процесор автоматично виконує підстроювання інтервалу

Дільники октави (octave divider) роблять ноти, що звучать на одну або дві октави вище або нижче вихідного сигналу. Можливо хтось скаже, що цього ж ефекту можна добитися, використовуючи будь-який ефект зрушення висоти, і в цьому є частка істини, але в деяких випадках більш зручно застосовувати спеціалізоване обладнання, яке призначено винятково для забезпечення звучання в октаву. Іноді розроблювачі комбінують дільники октави разом з фузом. Дільник октави відмінно підходить для емуляції 12- струнної гітари, крім того дуже зручний для спільного використання з дісторшн, додаючи додаткові низькі частоти в сольній партії.


   

Автор: ualin | Відгуки: 0 | Перегляди: 7255 | 06/12/2010 Захоплення, хобі - Музика, вибір інструменту

Ссылка на статью:


Комментарий

Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
 укр  |  рус