Дитина починає розвиватися з однієї заплідненої яйцеклітини, яку можна побачити тільки під мікроскопом. За дев/’ять місяців усього з однієї клітини виросте дитина вагою близько трьох кілограмів. Хіба це не чудо?
Так що ж відбувається в організмі жінки, як зростає її маля?
I триместр вагітності, перші 12 тижнів – початок розвитку дитини
Як тільки настало зачаття, яйцеклітина починає активно ділитися. Перші 12 тижнів вагітності дуже важливі для життя й здоров/’я дитини. У цей час відбувається активний розподіл яйцеклітини й дозрівання плаценти – органа, який на 13-тому тижні вагітності повністю візьме на себе функцію по забезпеченню вагітності гормонами, обмін речовин плоду і його захист від різних шкідливих впливів. А тому, що протягом перших тижнів вагітності дитина не захищена плацентою, то вона уразлива до будь якого впливу: захворювань матері, прийнятих нею ліків, виробничої і побутової шкоди і так далі.
Спочатку клітини тільки діляться, одночасно зародок просувається по матковій трубі в напрямку до матки. Наприкінці першого тижня запліднена яйцеклітина впроваджується в порожнину матки, щільно прикріплюючись до її слизуватої оболонки.
Поступово клітини зародка розділяються на три зародкові листки: ектодерму, ентодерму й мезодерму. З ектодерми надалі утворюються оболонки плода й плацента, з ентодерми – внутрішні органі плода. Мезодерма утворюється останньою ( наприкінці 3-го тижня вагітності) – вона розвивається між ектодермою й ентодермою. З неї формуються шкірні покриви, кістяк, м/’язи плода, зачатки його нервової системи.
З початку 4-го тижня вагітності починається новий період у розвитку зародка людини. Якщо до цього його клітини просто ділилися, то тепер вони починають розділятися й здобувати нові властивості, тобто протягом 4-го тижня вагітності відбувається закладення основних тканин організму плода.
На початку 5-го тижня вагітності довжина зародка досягає 4 мм. У нього уже є голова, вигин тулуба, але поки ще немає ручок і ніжок. Голівка становить більшу частину довжини всього тіла. Тіло покрите шкірою, поступово розвиваються м/’язи, формуються органи подиху й кровообігу. В ембріона уже є серце, але воно ще двокамерне, а не чотирикамерне, тому кровообіг працює не на повну силу. Закладаються органи травлення, нирки й сечовивідні шляхи, ендокринні залози. На 6-ому тижні внутрішньоутробного розвитку в місці прилягання ембріона до стінки матки починає формуватися плацента. Наприкінці 7-го тижня серце ембріона стає чотирикамерним, поступово налагоджується правильний кровообіг. На 8-му тижні вагітності основні органи ембріона вже функціонують.
На 9-му тижні вагітності зародок називається вже плодом, на цьому тижні йде активне дозрівання головного мозку, збільшується його обсяг. Плацента збільшується в розмірі, проростає кровоносними судинами, але поки повною мірою не функціонує.
12-ий тиждень – це кінець першого триместру, до цього часу довжина плода досягає 9 см, вага – 20 г. Майже половину довжини плода становить голівка, усі частини тіла добре диференційовані.
II триместр вагітності, з 13-ого по 24 тиждень – самий спокійний період розвитку
Це найбільш спокійний і комфортний для дитини період. З 13-ой тижня починає функціонувати плацента, тому дитина стає більш захищеною: через плаценту з організму матері до нього майже не проникають ніякі шкідливі речовини. Маля продовжує рости й розвиватися, зріст його досягає 10 см і більше, а вага - 25 г.
З 21 по 24 тиждень довжина плода досягає 32 см, вага – до 650 г. Плід обростає жирком – він активно відкладається під шкірою. Якщо дитина народиться в цей період, то він має шанс вижити, але тільки якщо йому будуть створені спеціальні умови, проведена інтенсивна терапія й реанімація.
III триместр вагітності, з 25-ой по 40 тиждень – наше маля готується до виходу на світ
У цей період продовжують дозрівати всі органі й системи маляти, він росте й набирає вагу. В 32 тижні його шкіра стає більш гладкою (підшкірно-жировий шар збільшується), але вона має ще червоний колір. При народженні таких дітей їх також розміщують у кювезах і поводять інтенсивну терапію. Смоктальний рефлекс у дитини поки ще відсутній і у випадку народження на цьому етапі її годують через зонд.
В 36 тижнів (довжина до 46 см, вага – до 2500 г) дитина здобуває більш округлі форми, зникає зморшкуватий вид обличчя, подовжується волосся на голівці, ущільнюються хрящі на вушках. У більшості немовлят у цей час уже є смоктальний рефлекс і голосний лемент. Після народження такі діти звичайно нормально адаптуються до нових умов, але в деяких з них спостерігається гальмування обмінних процесів, яке може приводити до швидкої втрати ваги в перші тижні після народження.
В 40 тижнів плід стає зрілим (довжина – близько 50 см, вага – більше 3200 г). Нижня границя довжини доношеного плоду – 47 см, ваги – 2500 г. Він уже цілком здатний перенести пологи й адаптуватися до існування. Після народження дитина голосно кричить, відкриває ока, рухає ручками й ніжками, добре бере груди. І вона дуже рада зустрічі з мамою.