80% європейців воліють подорожувати самостійно, не звертаючись до допомоги турфірм. Туризм у Європі розвився значно раніше, чим у нас. Тому там, як правило, подорожують мінімум 2 рази на рік.
Та й оформлення туристичних віз там простіше. Але самостійна подорож підкидає туристам часом такі сюрпризи, до яких західні мандрівники менш пристосовані, чим бувалі наші співвітчизники.
Хоча в екстравагантних голландців досить популярний тур вихідного дня на виживання. Суть проста: турагеція надає туристові рейс на літак до Лондона й трансфер у центральний парк. Там на вибір туристові видають мольберт із фарбами й… одяг бомжа. Завдання: прожити самостійно два дні й дві ночі, заробити собі на їжу, переночувати й, головне, не попастися жандармам – в Англії дуже строгі закони щодо бомжів. Через дві доби представник фірми зустрічає туриста в домовленім місці, щоб доставити додому. Тур коштує всього 300 євро й користується популярністю серед заможних людей, як не дивно.
Нашим же туристам школи виживання вистає вдома. По розповідях туристів, у заморськіх краях більшість віддають перевагу шляхам вже протоптаним туроператорами. Усе чітко, ясно, за розкладом, як у школі: сніданок, балет, туалет. Дружною юрбою оббігли руїни, перерахували визначні пам'ятки, тільки-но, що видніються через 40 потилиць китайців… Іноді, звичайно, хочеться, як на гарній рекламній картинці відпочити в стилі «баунті»: теплий пісок, шум прибою. Забути про все на світі, ні про що не турбуватися, напої, їжа, рушники-тапці – all inclusive. Райська насолода. Я могла б так відпочивати, напевно, вічність. Тільки не довго – більше двох днів набридає. Лежаки, столики шеренгою в 3 ряди, пляж більше нагадує лежбище сонних тюленів, чим романтичний пейзаж з рекламної картинки.
Дух пригод тягне узяти напрокат моторолер і відправитися досліджувати місцевість без гіда. Звичайно, у самостійній подорожі є свої труднощі. А часом сама доля вносить свої корективи в маршрут подорожі. До того ж у кожній країні необхідно враховувати національні й релігійні особливості. Наприклад, в Індії жінка не може самостійно подорожувати без супроводу чоловіка. А в Тибеті взагалі заборонене самостійно подорожувати – візи видаються тільки групам не менш 5 людей, на заздалегідь затверджений маршрут, обов'язково з гідом китайської зовнішності. І ніяких імпровізацій – по всім Тибеті розставлені блокпости з перевіркою документів.
Інша справа Таїланд, Австралія. Це справжній рай. Розповіді туристів – гарний спосіб для знайомства із країною й підготовкою власної пригоди.