ualin.com
Додати статтю | Реєстрація


Інтернет
Автомобілі та мотоцикли
Бізнес
Будівництво, ремонт
Дім та родина
Діти
Захоплення, хобі
Комп'ютери та ПЗ
Красота, імідж, косметика
Медицина та здоров'я
    Ветеринарія
    Гінекологія
    Дієти, харчування
    Дитяче здоров’я
    Домашня медицина
    Жіночі питання
    Здоровий спосіб життя
    Корисні поради
    Лікарські препарати
    Медичне обстеження
    Нетрадиційна медицина
    Пластична хірургія
    Поради окуліста
    Профілактика хвороб
    Психологія
    Різні питання
    Стоматологія
    Хвороби
    Цікаві факти
    Чоловічі питання
    Шкідливі звички
Мода, стиль
Приготування їжи
Психологія та тренінги
Реклама та PR
Релігія, непізнане, окультизм
Реферати, курсові, лабораторні, методички
Собаки, кішки, рибки, птахи
Суспільство та політика
Товари та послуги
Туризм, подорожі
Фітнес, схуднення, дієти
Чоловік та жінка
Не лише звинуваченнями…  
Солодка профілактика йод дефіциту  
Рецепт готування ялівцевої (можжевеловой) горілки  
Свинячий грип: симптоми захворювання  
Кахетинське вино (сухе столове)  
Заказать шкаф купе в Киеве  
Кодування від зайвої ваги  
Гурзуф  
Індійський гороскоп кохання  
Де живе холестерин  
Безкоштовне розміщення статей: психологія, тренінги, авто, красота, мода, родина - ualin.com
колючі   тема   Послеродовые   прибуток   клітки   дітей   ТЮТЮНОВИХ   застосовувати   голова   Arnold   іграшки   Дяченко   продуктів   Одержання   ЗНАНИЙ  
Зберегти сторінку Зробити стартовою Відправити другу
 укр
 рус
Формування правильної постави та профілактика плоскостопості
Формування правильної постави та профілактика плоскостопості
Формування правильної постави — важливий аспект зміцнення здоров'я та гармонійного фізичного розвитку дитини.


Формування правильної постави — важливий аспект зміцнення здоров'я та гармонійного фізичного розвитку дитини.
   
   Постава — звичне, невимушене положення тіла людини під час стояння, сидіння і в русі. При добрій поставі тіла м'язи, які удержують хребет у правильному положенні, помірно напружені, голова й тулуб тримаються рівно, плечі на одному рівні й трохи відведені назад, спина пряма, живіт підтягнутий, ноги в колінних суглобах прямі.
   
   У дітей дошкільного віку постава ще не сформована остаточно. Як указує ряд науковців (Ю. А. Аркін, Б. В. Анисимова, В. Г. Штефко та ін.), фізіологічні вигини хребта в дітей сформовуються до шести-семи років. Структура кісткової тканини хребців ще не завершена, хребет дуже еластичний. Тому за несприятливих умов зовнішнього середовища можуть виникнути різні порушення постави, які характеризуються такими ознаками: голова опущена, спина зігнута, плечі висунуті вперед тощо, що в майбутньому може призвести до викривлення хребта. З цих причин виявлення початкових форм порушень постави та їх профілактика найефективніші саме в дошкільному віці.
   
   Профілактика заходів запобігання порушення постави в дошкільному закладі має проводитися в двох напрямках: створення необхідних гігієнічних умов (систематичне провітрювання приміщення, оптимальне освітлення, зручні меблі, що відповідають зросту дітей, суворе додержання режиму дня тощо) і проведення цілеспрямованої виховної роботи, яка в цьому разі є вирішальним фактором. Проведення на високому методичному рівні занять з фізичної культури, ранкової гімнастики, рухливих ігор, прогулянок, під час яких дошкільнята активно рухаються, фізкультурних хвилинок і коригуючої гімнастики після сну дає змогу успішно розв'язати це завдання.
   
   Протягом усього дошкільного віку дітей треба вчити правильно сидіти на стільці і за столом, стояти й ходити, додержуючи хорошої постави, спати в належній позі тощо.
   
   Навчаючи дошкільнят правильно сидіти за столом, перед ними ставлять такі вимоги: голову тримати вертикально або трохи нахиленою вперед, плечі — симетрично в горизонтальній площині і паралельно краю стола; лікті вільно розміщуються на столі, тулуб вертикальний, ноги в тазостегнових і колінних суглобах під прямим кутом, стопи повністю спираються на підлогу. Спина повинна торкатись спинки стільця. Відстань від поверхні стола до очей не менш як ЗО—35 см. Така поза дає можливість трохи розвантажити хребет, не викривляючи його.
   
   Під час їди та занять не можна допускати, щоб діти, сидячи за столом, спиралися на нього грудьми, звішували один лікоть униз, повертали тулуб боком до краю стола, підгортали під себе одну або обидві ноги, опускали голову на одне плече.
   
   Підбираючи меблі для дошкільників, керуються такими рекомендаціями: висота сидіння стільця над підлогою повинна дорівнювати довжині гомілки дитини з урахуванням ступні та каблука взуття. Якщо сидіння занадто високе, ноги не дістають підлоги й положення тіла стає менш стійким. Якщо сидіння низьке, дитина підгинає ноги під нього або відставляє їх убік. Усе це приводить до порушення правильності посадки та викривлює поставу.
   
   Щоб дитина сиділа зручно й міцно, глибина сидіння стільця повинна дорівнювати двом третинам довжини стегна, а ширина перевищувати ширину таза на 10 см. Спинка стільця має доходити до нижнього краю лопаток.
   
   Штучне або природне світло завжди повинно падати на робоче місце зліва від дитини.
   Запобігаючи порушенням постави, слід стежити також за позою дитини під час сну. М'яка постіль, висока подушка, звичка спати на одному й тому самому боці можуть призвести до бокового викривлення хребта, а звичка спати «калачиком»—до утворення круглої спини.
   
   У багатьох дошкільних закладах діти сплять на розкладушках або на ліжках із сіткою, що дуже прогинається під вагою тіла. Під час спання на таких ліжках, особливо на боці, зміщуються лопатки, здавлюються верхні ребра в грудній порожнині, викривляється хребет. З часом це може викликати стійкі, необоротні порушення постави. Для дітей дошкільного віку рекомендується постіль на дошках з рівним твердим матрацом, найкраще волосяним або з морської трави та з однією плоскою подушкою.
   Дітей треба привчати засинати на спині, тримаючи руки поверх ковдри. Добре розвиненим фізично можна дозволити спати на боці, тільки не на одному. І стежити, щоб дитина не підтягувала ноги до живота, не згиналася калачиком, не вкривалася ковдрою з головою.
   
   Після денного сну корисно для запобігання порушення постави виконати коригуючі вправи, які зміцнюють м'язи-розгиначі спини, живота, розширюють грудну клітку й зближують лопатки.
   
   Комплекс коригуючої гімнастики складається з 3—4 вправ, які виконуються відразу після сну (найчастіше в спальні). Вона починається з одночасним або почерговим підніманням рук угору, розведенням їх у сторони і прогинанням тулуба в попереку. Потім діти нахиляються вперед і в сторони з різних вихідних положень. Остання вправа комплексу — присідання на носках, спина при цьому обов'язково пряма.
   
   У цих вправах домагаються чіткості рухів (особливо в старших групах), бо правильне виконання їх — запорука гармонійного розвитку дошкільників та формування в них правильної постави. Під час піднімання рук угору діти дивляться на них, піднімають голову й прогинаються в попереку. Коли вони розводять руки в сторони або відводять назад, важливо фіксувати їхню увагу на тому, щоб лопатки в цей час сходилися.
   
   Вправи типу нахилів у сторони, поворотів тулуба та інші виконують обов'язково симетрично (в обидві сторони). Це сприяє рівномірному зміцненню великих груп м'язів спини, живота, грудей — своєрідного «м'язового корсету» людини, що втримує тіло в правильному положенні.
   
   Під час виконання вправ дошкільнят навчають правильно дихати. Глибоке дихання регулює процеси кровообігу, сприяє збільшенню життєвої ємкості легень, екскурсії грудної клітки, рухливості реберних дуг, зміцненню міжреберних м'язів, які підтримують хребет у вертикальному положенні. Всі вправи виконуються в повільному та середньому темпі. Діти молодших груп повторюють їх 6—8 раз, старших — 8—10 раз.
   
   У багатьох дошкільних закладах нашої республіки відразу після денного сну діти виконують комплекс вправ ранкової гімнастики (без ніяких змін) у фізкультурному залі. Це реально для двох-трьох груп. Такий захід повністю себе виправдовує. Вивчення цього досвіду свідчить про позитивні зрушення у формуванні правильної постави дошкільників різних вікових груп.
   
   Протягом дня в дошкільнят завжди більше навантаження мають м'язи-згиначі. Дитина часто буває в зігнутому положенні: грається в піску, малює паличкою на землі і т. д. Тому під час прогулянок треба частіше проводити рухливі ігри з використанням вправ, які зміцнюють групу м'язів-розгиначів. Наприклад, «Коровай», «Дістань предмет», «Метелик», «Ведмідь і бджоли» та інші ігри з лазінням по гімнастичній стінці, парканчику тощо.
   
   Для профілактики порушень постави важливо правильно організовувати ранкову гімнастику та заняття з фізичної культури. Проводячи їх, вихователь повинен ураховувати особливості м'язової системи дошкільнят, слабкий тонус м'язів-розгиначів порівняно з м'язами- згиначами. Тому в ранковій гімнастиці і підготовчій частині занять треба застосовувати різноманітні загально- розвиваючі вправи, які зміцнюють м'язи спини, живота, верхнього плечового пояса тощо. З них особливо корисні ті, що виконуються з вихідного положення лежачи на спині. Тут площа опори збільшується, хребет розвантажується, багато груп м'язів розслаблюються і добре постачаються кров'ю. Вправи в положенні лежачи на спині з різними рухами ніг (почергове й одночасне піднімання їх, обертальні рухи зігнутими в колінах ногами, як при їзді на велосипеді і т. д.) ефективно впливають на зміцнення м'язів черевного преса, що, в свою чергу, сприяє формуванню правильної постави.
   Навчаючи дітей всіх вікових груп основних рухів, треба враховувати тісний взаємозв'язок процесів формування навичок у цих рухах з вихованням правильної постави.
   
   Протягом дошкільного віку в дитини повинна сформуватися стабільна навичка ходьби і бігу, яка передбачає правильне положення тіла під час виконання цих рухів. Проте одноманітне марширування, до якого часто вдаються на заняттях та під час ранкової гімнастики, не забезпечує цього.
   
   Спочатку дітей треба вчити правильно стояти й ходити на місці. Дитина насамперед повинна засвоїти, як треба правильно стояти: голову тримати прямо, корпус прямий, живіт підтягнутий, стопи ніг паралельні і на кожну з них припадає рівномірне навантаження від ваги тіла. Маршируючи на місці, діти також повинні зберігати правильну позу, високо піднімати коліна й енергійно розмахувати руками.
   
   У старшій та підготовчій до школи групах щоб виробити відчуття, яким має бути положення тулуба та голови під час ходьби, рекомендують застосовувати такі вправи: ходьба з вантажем на голові (мішечок вагою 500—700 г), з гімнастичною палицею за спиною (палиця в ліктьових суглобах горизонтально до підлоги), ходьба по обмеженій площі з переступанням через предмети тощо. Виконуючи ці рухи, тулуб тримають рівно, голову не опускають.
   
   Під час бігу треба постійно нагадувати дошкільнятам, щоб вони енергійно відводили лікті назад, правильно тримали голову й тулуб (тулуб трохи нахилений уперед, голову не опускають).
   Навчаючи дітей Кидати предмети на дальність і в ціль (м'ячі, мішечки з піском), добиваються виконання цих рухів як правою, так і лівою рукою. Більшість дітей кидає в основному сильнішою рукою (здебільшого правою). Це спричиняє асиметричний розвиток м'язів тулуба, що негативно позначається на поставі.
   
   На формування постави великий вплив має статико-динамічна функція стопи. Навіть невелика зміна її форми може стати причиною деформації, порушення правильного положення таза, хребта і, як наслідок,— патологічних дефектів постави.
   
   Оскільки формування скелета не закінчується навіть у шкільному віці, нерідко в дітей, особливо слабо фізично розвинених, спостерігається статична плоскостопість. Недостатній розвиток м'язово-зв'язкового апарату або його ослаблення внаслідок перенесення інфекційних захворювань поступово спричиняють зміну кісткового склепіння. Стопа сплющується і, залишена без уваги, не коригується.
   
   Наукові дослідження (Є. І. Янкелевич, Г. М. Крако-в'як, А. В. Чаговадзе та ін.) показали, що велика еластичність м'язів гомілки і зв'язково-суглобного апарату стопи в дитячому віці може викликати в дошкільників оборотні явища сплощення стопи. Будь-яке порушення розвитку стопи, сплощення її склепіння шкідливо впливає на опорну здатність кінцівок, на ходьбу, поставу; дитина швидше втомлюється, порушується самопочуття й працездатність. Плоскостопі діти під час ходьби дуже тупотять ногами, їхня хода напружена й незграбна. За даними науковців (Р. Р. Вреден, М. І. Куслик, П. К. Ні- колаєв та ін.), плоскостопість у дорослих утворюється внаслідок схильності до неї в дитячому віці, коли були відсутні потрібна профілактика і своєчасне лікування.
   
   Плоска стопа характеризується опусканням її поздовжнього або поперечного склепіння. При значній деформації вся стопа торкається опорної поверхні. Часто плоскостопість супроводиться відхиленням великого пальця назовні. Проте слід пам'ятати і той факт, що на підошві дитини дуже розвинена жирова тканина, яка заповнює її склепіння, а тому можна іноді помилитись, оглядаючи стопу малюка.
   
   Досить об'єктивним і нескладним методом обстеження стану склепіння стопи є плантографія (відбиток стопи дитини на аркуші паперу після змочування її водою, підфарбованою марганцівкою). Якщо плоскостопості немає, на відбитку стопи під внутрішнім склепінням папір лишається чистим. При плоскостопості внутрішня частина відбитка виходить зафарбованою.
   
   Для профілактики і корекції плоскостопості використовують різні вправи: згинання стоп, повороти носків усередину і розведення п'ят, ходьба на носках та по гімнастичній палиці (мотузці, покладеній на підлозі); ходьба на внутрішній і зовнішній сторонах стопи, присідання на носках та різноманітні стрибки; піднімання на носки; прокочування м'яча стопою, захоплювання пальцями ніг предметів (кубиків, паличок тощо) на підлозі та ін.
   
   Ці вправи вихователь повинен проводити щодня з дітьми, які мають сплощену стопу. Вдома дошкільнята виконують їх під наглядом батьків.
   
   Улітку дуже корисні фізичні вправи, які проводяться в природних умовах: ходьба босоніж по пухкому грунту або піску, по колоді та ін. Вони сприяють розвитку склепіння стопи.
   
   Вправи для профілактики плоскостопості обов'язково проводяться під час ранкової гімнастики і занять з фі¬зичної культури у вступній частині. Діти ходять на носках і п'ятках, високо піднімаючи стегна й відтягуючи носки, як «конячка», або на зовнішньому боці стопи, як «клишоногий ведмедик», бігають на носках та ін.
   
   На заняттях з фізичної культури та під час ранкової гімнастики діти повинні бути в тапочках з м'якою підошвою (чешках) або босоніж (в залі та влітку на майданчику). За такої умови під час лазіння по гімнастичній стінці (драбинці), ходьби по мотузці краще зміцнюються зв'язки та м'язи опорно-рухового апарату і збільшується екскавація стопи. До того ж у тапочках на твердій підошві діти не можуть, наприклад, добре відштовхнутися з носка під час стрибків у довжину та висоту з розбігу, а також правильно приземлитися.
   
   Протягом року в усіх вікових групах слід проводити обливання ніг прохолодною водою (відповідно до температурних норм, зазначених у програмі) і розтирання стоп рушником. Така процедура дуже корисна не тільки для загартовування організму, а й для правильного
   формування склепіння стопи дитини. Вона підвищує кровообіг і сприяє поліпшенню кровопостачання та іннервації стопи.
   
   Дітям, в яких є схильність до плоскостопості (сплощена стопа, слабкий зв'язково-м'язовий апарат), рекомендується носити супінатори — ортопедичні пластинки з м'якого матеріалу.
   
   Формування правильної постави та профілактика плоскостопості в дошкільнят може успішно здійснюватися тільки за умови єдності вимог дитячого садка і сім'ї. Правильна організація життя дітей у дошкільному закладі та в сім'ї,, додержання основних гігієнічних вимог (режим дня, харчування, сон, правильний підбір меблів та ін.), відповідна методика проведення фізичних вправ — все це сприятиме формуванню правильної постави в дітей дошкільного віку.
   
    www.avangardsport.at.ua - Спортивные игры

Автор: avangardsport | Відгуки: 0 | Перегляди: 10398 | 03/11/2012 Медицина та здоров'я - Дитяче здоров’я

Ссылка на статью:


Комментарий

Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
 укр  |  рус