На жаль, зробити пластичну операцію зовсім без фляків неможливо. Але при правильно проведеній пластичній операції фляки на шкірі малопомітні й заховані в природніх складках шкіри.
До того ж існують процедури, які здатні зробити ці фляки ще менш помітними.
Що таке фляки, чому і як вони виникають, види фляків
Будь-яка пластична операція припускає нехай невеликі, але розрізи на шкірі. А якщо на шкірі проводився розріз, то гоїться він з обов’язковим утворенням рубця. Рубець являє собою сполучну тканину, яка заміщає дефект шкіри.
Утворення рубця складається з декількох стадій і повністю закінчується приблизно через 1,5 місяця, надалі протягом декількох місяців відбувається дозрівання рубця. Спочатку рубець має розове фарбування, але поступово він усе більше блідне через те, що в ньому зменшується кількість кровоносних судин. Дозрілий рубець стає щільним і тонким, його майже не видно (нормотрофічний рубець).
Але в деяких випадках відбувається сильне стягування рубцем навколишніх тканин і він перебуває нижче інших тканин (атрофічний рубець). В інших же випадках рубець піднімається над шкірою (гіпертрофічний рубець). У процесі дозрівання гіпертрофічний рубець через кілька місяців часто переходить в атрофічний.
Іноді формується патологічний рубець – келоідний. У цьому рубці довгостроково зберігаються кровоносні судини, що сприяє активному розростанню сполучної тканини. Келоідний рубець зазвичай широкий, опуклий, червоно-рожевого кольору, покритий тонким шаром шкіри, схильної до травмування. Тому келоідний рубець часто турбує хворих: він чешеться й постійно зростає, перевищуючи розміри споконвічної рани.
Проблема полягає не в тому, залишаться чи після пластичної операції фляки (вони залишаться в кожному разі), а в тому, який буде їх зовнішній вигляд.
Попередження розростання фляків після пластичних операцій
Чому ж в одних пацієнтів утворюються нормотрофічні фляки, які згодом стають невидимими, а в інших вони мають грубий, помітний вигляд? Багато чого, звичайно, залежить від знань і майстерності пластичного хірурга (він повинен ураховувати як характер розрізу, так і його місце на шкірі). Але іноді й правильно зроблена операція може закінчитися формуванням грубих фляків. Тут багато чого залежить від індивідуальних особливостей організму, у тому числі спадкоємних особливостей формування сполучної тканини. Так що не варто завжди винуватити пластичного хірурга у формуванні грубих фляків.
Для правильного формування й швидкого дозрівання рубця розрізи на шкірі проводяться в місцях, де ймовірність формування грубого рубця буде мінімальною, при цьому застосовується спеціальні хірургічні приймання максимального збереження тканин і нейтральні (що не впливають на тканині) матеріали для накладення швів. Після пластичних операцій проводяться різні косметичні й фізіотерапевтичні процедури, що сповільнюють розростання рубця.
Що робити, якщо рубець після пластичної операції вже сформувався
Лікування таких фляків – справа складна й тактика лікування щораз визначається пластичним хірургом індивідуально для кожного пацієнта. Повністю вилучити рубець неможливо, але в більшості випадків при правильному адекватному лікуванні рубець можна зробити зовсім непомітним.
Найчастіше лікування великих помітних фляків поєднує в собі консервативні й хірургічні методики. Нормотрофічний і атрофічний фляки не рекомендується оперувати, їх краще відкоригувати консервативними способами. Добре піддаються оперативному лікуванню гіпертрофічні фляки, але й у цьому випадку операцію краще поєднувати з консервативними методами лікування. Келоідні фляки – це важка проблема, вони із труднощами піддаються лікуванню. У більшості випадків їх лікують консервативно (операція може підсилити процес утворення келоіда).
Келоідні й гіпертрофічні фляки краще лікувати, коли вони вже сформуються, тоді як атрофічні фляки потрібно лікувати якомога раніше.
Проводяться наступні способи впливу для корекції стану фляків:
атрофічні фляки можна заповнити спеціальними наповнювачами з гіалуроновою кислотою або згладити за допомогою хімічного пілінгу; гіпертрофічні фляки можна згладити за допомогою лазерного шліфування або забрати хірургічним способом; келоідні фляки можна згладити й зменшити за допомогою фізіотерапевтичних процедур, наприклад, електрофореза з лікарськими препаратами, що розсмоктують, шляхом уведення гормональних препаратів у безпосередньо рубець, за допомогою крио (холодом) або за допомогою променевої терапії (останній спосіб підходить тільки для келоіда на самому початку формування).
У більшості випадків ( крім, звичайно, кедоідних фляків) при правильно підібраному лікуванні фляки можна зробити непомітними.