ualin.com
Додати статтю | Реєстрація


Інтернет
Автомобілі та мотоцикли
Бізнес
Будівництво, ремонт
Дім та родина
Діти
Захоплення, хобі
    Більярд
    Виноробство, виготовлення спирту
    Кімнатні рослини
    Музика, вибір інструменту
    Рибальство
    Сад і город
    Танці
    Фото, відео
Комп'ютери та ПЗ
Красота, імідж, косметика
Медицина та здоров'я
Мода, стиль
Приготування їжи
Психологія та тренінги
Реклама та PR
Релігія, непізнане, окультизм
Реферати, курсові, лабораторні, методички
Собаки, кішки, рибки, птахи
Суспільство та політика
Товари та послуги
Туризм, подорожі
Фітнес, схуднення, дієти
Чоловік та жінка
Чоловік заважає спати  
Особливості розвитку й вибору іграшки для дитини на першому році життя  
Копірайтінг  
Коли спільне життя перетворюється в кошмар  
Ізотрексин  
Ожина  
Тема 5. Отношения организации с занятыми  
ДОВІДКА про деякі аспекти релігійного життя КНР  
7 правил керування гнівом  
Маленькі секрети відомі не всім  
Безкоштовне розміщення статей: психологія, тренінги, авто, красота, мода, родина - ualin.com
земель   догляд   2011   АВТОПОКРЫШЕК   хелікобактер   спирт   масаж   кофт   містить   задымления   шкіри   день   помощь   область   залоза  
Зберегти сторінку Зробити стартовою Відправити другу
 укр
 рус
Кактуси - колючі красені
Кактуси - колючі красені
Кактуси одні з самих популярних і улюблених кімнатних рослин. Вони незвичайні й загадкові, вони мають оригінальну форму й розцвічення. Їхня різноманітність і фантастична естетика залучають до них інтерес мільйонів людей....


Кактуси – одні із самих популярних і улюблених кімнатних рослин.

Вони незвичайні й загадкові, вони мають оригінальну форму й розцвічення. Їхня різноманітність і фантастична естетика залучають до них інтерес мільйонів людей.

Ніякі інші рослини не користуються такою любов’ю у квіткарів, як кактуси. Для цих маленьких живих істот завжди найдеться містечко в будь-якому будинку. Кожному хочеться мати у своїй колекції якнайбільше представників цієї групи рослин.

Кактуси — догляд і вирощування

Розведення кактусів у кімнатних умовах – дуже захоплююче заняття. Ці оригінальні рослини – прекрасний об’єкт для колекціонування. Сімейство кактусових містить більш 3000 видів.

Кактуси — невимогливі рослини. Але якщо ви прагнете, щоб вас радували здоровіші й гарні квітучі кактуси, їм необхідно забезпечити сприятливі умови: гарне освітлення, достатнє харчування, свіже повітря. Вирощувати кактуси може будь-яка людина, якщо вона не буде порушувати основні правила культивування.

Вибір місця для кактуса

У кімнаті кактусам завжди не мало світла й занадто тепло в період зимового спокою. Крім того, повітря в кімнаті сухувате навіть для цих засухостійких рослин.

Тому найкраще місце для кактуса — на підвіконні самого сонячного вікна, ближче до скла. Тінь для кактуса небезпечна, він витягується, дає виродливий приріст, не буде ніколи цвісти, стане марніти й, швидше за все, загине. Коли кактусів ставати багато, виникають проблеми, місць для всіх не вистачає.

У цьому випадку потрібно подумати про розміщення їх на балконі у весняно-осінній період. У зимовий період природно потрібно розміщати їх у будинку. У період сплячки (взимку) кактусам не потрібно світло, тому їх можна розміщати й у тіні.   Молоді оранжерейні рослини, як правило, обпікаються на відкритім сонці, шкірочка їх червоніє, буріє й темніє, ріст зупиняється. Але звичайно опіки проходять і не дуже шкодять. Сильно затінювати кактуси від сонця не варто.

Ґрунт для кактусів

Ґрунт повинен бути завжди пухким й родючим. У рівних частках беруть листяну землю, чорну родючу землю. А щоб додати ґрунту потрібну кислотність додають або торф ( для підвищення кислотності) або вапно (дає лужну реакцію й знижує кислотність).

Кислотність ґрунту практично для всіх кактусів повинна бути слабокислої реакції краще рн = 4,5 — 6. Земля не повинна бути ні сильно піщаної, ні глинистої. Можна небагато крупного піску й деревного вугілля. На дно горщика кладуть дренаж з декількох камінчиків.

Слід враховувати, що молоді кактуси й пікірувані сіянці потребують більш пухкої й живильної землі, тому значну частку в ґрунтовій суміші для них становить листова земля. Для дорослих і старих кактусів потрібен більш щільний ґрунт, тому для них беруть більше парникової й глинясто-дернової землі.

Швидко зростаючим кактусам додають у ґрунтову суміш перегній. Кактуси, що зовсім не мають колючок потребують меншого вмісту кальцію в ґрунті, чим кактуси багато прикрашені колючками, яким корисно додавати в ґрунт товчену яєчну шкарлупу.

Посадка

Якщо в посуді є отвору то нижній дренаж не обов’язковий. Землі насипають стільки, наскільки глибина горщика перевищує довжину корінь кактуса. Після цього рослину ставлять у горщик, так щоб підстава перебувала на рівні країв, і тримають у такому положенні, насипаючи землю навколо стебла.

Важливо при пересадженні кактуса, щоб стебло не було засипано землею, ґрунтом засипається тільки коренева шийка в рослини. Якщо стебло виявиться у землі, то при поливі почнеться його загнивання, це призводить до загибелі рослини. Щоб рослина не валандалася, можна насипати дренажних камінчиків. Високі кактуси потрібно підв’язати до опори.

Якщо при пересадженні виявилися, що коріння загнило або відмерло, його потрібно акуратно вилучити манікюрними ножницями. Горщик у цьому випадку беруть небагато менше старого, а в ґрунт додають більше піску й шматочки деревного вугілля.

Перед пересадженням кактуси 2-3 дня не поливають, для того, щоб при пересадженні рослину легше можна було б дістати з горщика й отряхнути з коріння стару землю. Ґрунтова суміш для посадки повинна бути не холодною й злегка вологою. Щоб витягти кактус зі старого горщика, не ушкодивши руки, рослину обертають смужкою складеної в кілька шарів паперу.

Пересаджують молоді кактуси раз у рік, старі один раз у кілька років. Пересадження краще робити на початку періоду вегетації. Кілька днів після пересадження поливати кактуси не треба, і не слід виставляти їх на пекуче сонце.

Догляд

Якими б різними не були методи вирощування цих рослин, вони всі ґрунтуються на біологічних особливостях кактусів: виражені періодичність і повільний зріст. Практично всі кактуси ростуть дуже повільно. Їхня коренева система й тканини не можуть швидко засвоювати велику кількість живильних речовин і води, і як наслідок цього не можуть швидко утворювати приріст. Крім того всі кактуси мають яскраво виражені періоди спокою, росту й цвітіння.

Полив

Усі кактуси віддають перевагу поливу м’якою водою, що не містить хлору, вода повинна бути чистою, тобто не містити якихось домішок або солей. Можна використовувати вистояну не менш доби воду або кип’ячену воду, можна також  використовувати воду, відфільтровану з допомогою побутових фільтрів для води. Температура води для поливу повинна завжди бути рівна кімнатної або ледве вище.

Поливають кактуси тільки в період вегетації: з кінця весни до початку осені. Поливати кактуси взимку не потрібно взагалі, виключення становлять деякі епифитні кактуси. Якщо кактуси не поливати взимку те буде більше шансів, що вони зацвітуть. Не варто боятися, що вони не виживуть без поливу, кілька місяців у період спокою їм взагалі не потрібна вода!

Важливо при поливі кактусів:

— не можна допускати, щоб вода при поливі попадала на стебло кактуса; — не можна допускати застою води в горщику, для цього кожному кактусу необхідно забезпечити гарний дренаж, а при поливі з піддону, через якийсь час ( після того, як коріння вбрало воду) вода, що залишився, зливається; — будь-який кактус може винести певний час недолік поливу, надлишок же води може виявитися згубним для нього; — кількість і частота поливу прямо залежать від температури й вологості навколишнього повітря, чим нижче температура, тем менше вологи потрібно кактусу. Коли влітку стоять жаркі, посушливі дні, кактуси поливають щодня, у прохолодний і тим більше дощовий день кактус краще не поливати;

Підгодівля кактусів

оскільки кактуси дуже своєрідні рослини, то добрива для них особливі. У першу чергу відрізняються вони тим, що містять набагато менше азоту. У кактусів потреба в азоті вкрай обмежена внаслідок деяких фізіологічних особливостей. Якщо в ґрунті багато азоту, або багато азоту виявилося в застосованім добриві, то стебло в кактуса буде швидко рости, стане пухким і водянистим.

З’явиться багато дитинок і нащадків, але вони не розів’ються в повноцінні рослини, шкірочка в кактуса не буде встигати рости й буде лопатитися. У підсумку рослина буде знівечена або загине. Тому органічні добрива для кактусів не застосовують, хіба що в дуже маленьких дозах для епифитних, що швидко ростуть кактусів.

Більше кактуси потребують фосфору й кальцію, також під час цвітіння рослинам потрібний калій. Найкраще для підгодівлі використовувати спеціальні добрива для кактусів.

До таких відноситься «Кактус» — спеціальне концентроване рідке гуминове добриво. Сприяє росту, укоріненню, цвітінню, збільшує опірність до хвороб.

Лісові кактуси — у період бутонизації й цвітіння 2 ковпачка (8-10 мол) добрива розводиться на 1 літр води й поливається через кожний полив.

Пустельні кактуси — 1 ковпачок на 2 літра води — поливати 1 раз у два тижні з березня по жовтень. У період спокою не застосовувати. Підгодівлю починають проводити не раніше, чим через два тижні після пересадження.

Тому що в кактусів цвітіння не завжди збігається з періодом росту, то не підгодовуйте кактуси в час цвітіння взимку. Починати підгодовувати кактуси можна тільки з настанням періоду росту- це кінець березня, початок квітня. Закінчувати підгодівлю добривами треба до початку періоду спокою, тобто у вересні.

Зимньо-квітучі кактуси не вимагають додаткових підгодівель, тому що сама рослина не росте, тому йому тільки небагато збільшують полив.

Зимівля кактусів

Більшість кактусів потребують прохолодної або навіть холодної зимівлі. Вона забезпечує рослинам період спокою. А значення періоду спокою для кактуса особливе. З періодом спокою кактус припиняє ріст і із цього часу в нього визріває літній приріст. Крім того, саме в період спокою закладаються бутони майбутніх квіток.

Мінімальна температура для різних видів трохи коливається, в основному кактуси розміщують взимку при температурі 5-15°С. Для переводу кактусів на період спокою, з осені починають поступово скорочувати полив. Температура також поступово знижується.

Якщо скорочувати полив, а температура буде залишатися високою, то рослина буде продовжувати випаровувати вологу, але не одержувати рідини , тому скорочення поливу й зниження температури повинне відбуватися одночасно. Зниження освітленості взимку буде для рослини природнім, якщо одночасно скорочується полив і температура.

Контролювати температуру протягом зими треба обов’язково. Навіть якщо утеплити й заклеїти рами на зиму, якщо на вулиці похолодає до -30°С и нижче, то температура на підвіконні теж може опуститися занадто низько. Якщо на підвіконні 6°З, а для ваших кактусів зимовий мінімум 5°З, то краще не ризикувати, а вжити заходів.

Хвороби кактусів

На жаль, більшість хвороб кактусів не тільки не мають чітких ознак, але й способів лікування.

Кактусна гнилизна (фітофтора) — найпоширеніше захворювання. Вражає всі частини рослини, особливо якщо  є ушкодження або ранки. Найбільш піддана захворюванню коренева шийка. Проявляється гнилизна, у вигляді загнивання й перетворення тканин у розкизшу масу. Якщо гнилизна вражає кореневу систему, тобто два варіанти.

Перший — якщо загнивання кореня тільки частково — видаляються всі вражені частини кореня, а інші добре обсипаються вугільним порошком або сіркою й кактус висаджується у свіжий ґрунт із великою часткою піску. Полив тільки через три тижні дуже обережний.

Другий випадок, коли коріння згнило повністю — можна ще врятувати верхню частину стебла, укоренивши її як черешок. При цьому зрізується частина стебла так, щоб залишилися тільки здорові міцні тканини. Якщо почалося загнивання кореневої шийки або стебла, то можна врятувати тільки верхівку кактуса, прищепивши її на інший здоровіший кактус.

Буває, що починається стеблева гнилизна у місці ранки на шкірочці кактуса. Якщо місце загнивання ще не велике, то можна вирізати,тканини що загнили гострим ножем, а це місце ретельно присипати сіркою. Якщо ранка маленька, то залишиться рубець, а рослина видужає. Але якщо місце ушкодження значне, кактус буде знівечений.

Але навіть в цьому випадку не поспішайте відрізати верхівку на щеплення — можна почекати до наступної весни, можливо кактус усі ще підросте так, щоб можна було зрізати не знівечену частину стебла на черешок. Якщо загнивання відбулося на самій верхівці кактуса, то її необхідно зрізати аж до здоровішої тканини, а кактус використовувати як підщепу для щеплення.

Суха гнилизна — у прямім розумінні гниття не спостерігається. Небезпечна вона тим, що коли виявляється, буває звичайно занадто пізно. Зовні кактус злегка блідне, і починає непомітно всихать. Якщо зрізати стебло, то кактус виявиться висохлим усередині. Тому що ця хвороба швидкоплинна й методів боротьби з нею поки не придумане, рослина гине. Однак можна попередити захворювання, роблячи періодично профілактичне обприскування системним фунгіцидом.

Плямистості. Природа їх дуже різноманітна, більшість їх викликане вірусами й бактеріями, появі яких сприяли умови догляду. Це в першу чергу вплив холодного протягу, особливо взимку або поразка кактуса в умовах підвищеної вологості й прохолодного повітря.

Одна з різновидів плямистості - іржа — стебло покривається іржавими скоринками або розводами. Причиною появи захворювання може бути й сонячний опік, і влучення води на стебло й різке зниження навколишньої температури й т.п. Одного разу з’явившись, ці іржаві плями починають з’являтися й на інших місцях і поширяться усе більше й більше.

Іноді обприскування фунгіцидом стримує подальше поширення захворювання, а іноді ні. Зовсім даремно пробувати вилучити кірки бо плями на цих місцях залишають потворні фляки.

Бактеріальний рак — проявляється у великих розростаннях тканин на стеблі або коріннях кактуса, при цьому кактус може не виглядати хворим, а буде продовжувати рости.

Розростання може зупинитися, а може прогресувати й призвести до загибелі рослини. Природа цього захворювання дотепер не вивчена, і тому вражений кактус краще знищити.

Пожовтіння — причиною може бути як недолік живильних речовин у ґрунті, так і бактеріальне або вірусне захворювання. Пожовтіння звичайне починається з кінців побігів і верхівки кактуса.

У першу чергу слід виключити недолік живильних речовин і підгодувати кактус мінеральним добривом — якщо причина у цьому- пожовтіння пройде. А якщо ні, то, немає способів боротьби із хворобою. Вона може пройти швидкоплинно, а може тривати довгі місяці й навіть роки.

Автор: ualin | Відгуки: 0 | Перегляди: 9614 | 20/02/2011 Захоплення, хобі - Кімнатні рослини

Ссылка на статью:


Комментарий

Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
 укр  |  рус