При хворобах печінки дієта займає особливе місце і є одним з методів лікування. Порушення дієти може спровокувати загострення захворювання.
Тому для гострих і хронічних захворювань печінки з різними ступенями порушень її функції розроблені спеціальні дієти, які в переліку п’ятнадцяти основних дієт ідуть під номером 5.
Які функції виконує в організмі печінка і її основні захворювання
Печінка – це непарний орган, який розташовується в черевній порожнині й відноситься до травної системи. Печінка є найбільшою залозою в організмі людини, вона бере участь у процесах травлення, обміну речовин, і кровообігу. Крім того, печінка розщеплює й видаляє з організму всі токсичні продукти обміну речовин, й отрути що потрапили ззовні .
Захворювання печінки численні й різноманітні. Це вроджені аномалії розвитку, запальні процеси в тканинах печінки (гострі й хронічні гепатити), обмінні захворювання, які сприяють атрофії клітин печінки (гепатози), розростання сполучної тканини, що заміщає клітини печінки (цирози), формування гнійників (абсцесів) у тканині печінки, поразки кровоносних судин, що харчують печінку й внутріпечіночних жовчних проток, різні паразитарні захворювання печінки.
Як потрібно харчуватися, якщо у вас хвора печінка
Дієта при будь-якому захворюванні печінки повинна сприяти відновленню порушених функцій печінки й жовчевивідних шляхів, щадити слизову оболонку шлунку й кишечнику (стан інших органів травлення впливає на печінку), які, як правило, втягуються в процес.
При гострих захворюваннях печінки застосовується дієта № 5А, яка призначена для максимального збереження печінки й інших органів шлунково-кишкового тракту. При хронічних захворюваннях печінки рекомендується більш вільна дієта - №5.
Хронічні захворювання печінки протікають досить довгостроково, тому дієта № 5 містить фізіологічні норми всіх харчових продуктів. Дієта № 5А є фізіологічно неповноцінною, тому не призначається на тривалий період часу. Цю дієту призначають при гострих захворюваннях і при загостренні хронічних захворювань печінки.
Правильне приготування блюд займає в дієтах №№ 5 і 5А особливе місце. Уся їжа готується тільки за допомогою варіння або на парі. Дієта № 5А передбачає також механічне зберігання органів шлунково-кишкового тракту – їжа дається в рідкому й напіврідкому протертому вигляді.
Дієта при гострих захворюваннях печінки
Гострі захворювання печінки мають на увазі максимальне механічне й хімічне зберігання печінки, а також дотримання оптимальної температури блюд (дієта № 5а). Раціон хворого з гострим захворюванням печінки містить нормальну кількість білків і вуглеводів, але обмежену кількість повареної солі й жирів.
З раціону виключається все, що може викликати процеси бродіння (насолоди, здоба) і гниття (бобові, хліб грубого млива) у кишечнику, а також жирне м’ясо й риба (жир із труднощами піддається перевтравлюванню), екстрактивні речовини (м’ясні, рибні й грибні бульйони), спеції, смажені, гострі й копчені блюда, цибуля, часник і деяка інша городина, що містить велику кількість ефірної олії, а також холодні блюда, які можуть викликати спазм гладкої мускулатури органів травлення. Усі ці речовини підсилюють виділення жовчі, шлункового соку й соку підшлункової залози, дратуючи органи травлення.
Блюда готують методом варіння, на парі й запікання після відварювання (але так, щоб скоринка, що покриває запечене блюдо, не була твердою). Уся їжа протирається. Дієта № 5А звичайно призначається на 1–1,5 місяця. Після того, як гострий процес стихає, переходять на дієту №5, дотримуватися якої рекомендується до півроку.
Дієта при хронічних захворюваннях печінки
Дієта № 5, яка рекомендується при хронічних захворюваннях печінки, містить достатню кількість усіх необхідних харчових речовин, тому її можна дотримуватися досить тривалий час. Дієта збагачена продуктами, що мють жовчогінну дію й обмежує продукти, що містять холестерин.
Дієта №5 виключає спеції, екстрактивні речовини (рибні, м’ясні й грибні бульйони), продукти, багаті ефірними маслами (цибуля, часник, редиска), смажені блюда, жирне м’ясо, рибу й молочні продукти, міцні чай і кава, какао.
Їжа готується на парі й в вареном (варене м’ясо й рибу можна потім запекти) виглядіі, але не подрібнюється.
При тривалій відсутності загострення захворювання рекомендується перехід на зиґзаґоподібну дієту, коли в дієту №5 уводиться звичайний набір продуктів на короткий проміжок часу. Вважається, що зиґзаґоподібна дієта тренує шлунково-кишковий тракт.
Як гострі, так і хронічні захворювання печінки вимагають дотримання дієти.